Logo
Cover Image

OM OSS

TK Trossö är en ideell idrottsförening som bedriver styrkelyft och styrketräning

TK Trossö

Tyngdlyftarklubben Trossö är en Styrkelyftförening inom Svenska Styrkelyftsförbundet, den enda i Blekinge. Föreningens gym finns på Norra Kungsgatan 6 i Karlskrona. Vi bildades 1976 och var först inriktade på tyngdlyftning (ryck och stöt) men har under åren gått över till huvudsakligen styrkelyft (knäböj, bänkpress och marklyft).


Öppettider

Sön. - Tors. 06:00 - 22:30

Fre. - Lör. 06:00 - 21:30

Bemannat Tisdag 18:00 - 19:00


Medlemskap och gymkort går att köpa på tisdagar mellan 18:00-19:00 varje vecka, det finns även möjlighet att provträna från det att dörrarna öppnas vid 18:00.


Lokalen

I gymmet finns det möjlighet att utöva styrklyftsspecifik träning men även vanligt gymmande. Utrustningen som finns för styrkelyft följer de regler som finns i IPF och utöver det finns det maskiner och hantlar.


Tävlingsverksamhet

Föreningen bedriver en aktiv tävlingsverksamhet och hade 2023 fler än 30 aktiva lyftare. Nivån på lyftarna är bred, från de som endast deltar på tävlingar arrangerade av föreningen till lyftare som representerar landslaget. Miljön är välkomnande och de som börjar tävla ställer sig ofta frågan, ”varför testade jag inte detta tidigare?”.


Är du intresserad av att börja tävla finns information om detta under fliken Tävla för TK Trossö.


Kontakt

Är du intresserad av att komma i kontakt med föreningen gör du det lättast genom att mejla kontakt@tktrosso.com


För frågor relaterade till tävlingsverksamhet är det tavling@tktrosso.com som du mejlar.


Styrelsen

Styrelsen

Ordförande
Avel Samuelsson
0721-55 16 14
axel@tktrosso.com


Kassör
Mikael Tillenius
0731-01 13 23
mikael@tktrosso.com


Sekreterare
Ulf Rickler
0709-30 25 22
ulf@tktrosso.com


Ledamot
Ossian Löfdahl
0705-37 73 77
ossian@tktrosso.com


Ledamot
Aron Lindman
0760-24 57 23
aron@tktrosso.com


Suppleant
Ludvig Halling
0709-44 74 42
ludvig@tktrosso.com


Suppleant
Magnus Gustafsson
0708-748603
magnus@tktrosso.com


Valberedning

Ordförande valberedning
Johan Swahn
070-630 95 35
johan@tktrosso.com


Ledamot valberedning
Per Wernersson
0739-557061
werner_bros@hotmail.com


Ledamot valberedning
Ulf Leandersson
0733-916839
ulf.leandersson@tktrosso.com


Revisorer

Revisor
Peter Bogren
0733-495327
peter@tktrosso.com


Revisor
Mikael Björnsson
0731-401121
bjornsson773@gmail.com